Co to jest folia stretch?

Folia stretch jest produktem znajdującym zastosowanie w wielu branżach i gałęziach gospodarki. Znajdziemy ją zarówno w dużych hurtowniach, jak i małych sklepach i dyskontach. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów, a technologia wciąż się rozwija i dostarcza kolejne, innowacyjne rozwiązania. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć temat folii stretch, jej zastosowań oraz rodzajów.

  1. Gdzie najczęściej stosuje się folię stretch?
  2. Folia stretch - jak pakować?
  3. Folia stretch - jak wybrać odpowiednią?

Gdzie najczęściej stosuje się folię stretch?

Branżą, w której zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się folię stretch, jest oczywiście transport i logistyka. Profesjonalne fabryki i firmy przewozowe korzystają zazwyczaj z folii wraz ze specjalistycznymi maszynami, które umożliwiają sprawne pakowanie towarów (przede wszystkim tych ułożonych na paletach). Folia stretch to produkt, który nie tylko zabezpiecza towar przed czynnikami zewnętrznymi, ale dzięki dostępności różnych kolorów pozwala także rozróżnić zawartość paczek w trakcie przeładunków.

Folia stretch znajduje zastosowanie także w domu czy małym biznesie. Poza łatwym pakowaniem paczek przydaje się np. do owijania różnego rodzaju przedmiotów w celu ich zabezpieczenia, pakowania jedzenia, a także w trakcie remontów czy zabiegów kosmetycznych. Cenione są również właściwości wodoodporne folii stretch, które wykorzystywane są np. podczas pieszych wycieczek czy dezynfekcji pomieszczeń. 

Folia stretch jak pakować?

Pakowanie za pomocą folii stretch nie jest co prawda trudnym zadaniem, jednak zdecydowanie warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą uniknąć ryzyka wystąpienia ewentualnych usterek towaru. Najważniejszą kwestią w pakowaniu jest kontrola danej palety: trzeba sprawdzić, czy towar jest dokładnie wyrównany i czy żaden z elementów nie wystaje na tyle, aby zagrozić pakunkowi. W dalszej kolejności należy dokładnie owinąć paletę wewnętrzną stroną folii, powtarzając tę czynność przynajmniej 3-krotnie. Trzeba również pamiętać o odpowiednim napięciu folii: nie może być zbyt rozciągnięta - odległość pomiędzy końcem folii a dyspenserem nie powinna przekraczać 30 cm. Warto dodać, że im cięższy towar pakujemy, tym większa powinna być ilość warstw folii. Taki proces pakowania zabezpieczy paletę przed wilgocią, wodą, a także zniszczeniem czy uszkodzeniem w trakcie transportu.

Folia stretch jak wybrać odpowiednią?

Firmy lub osoby prywatne, które sięgają po folię stretch, nie zawsze mają wystarczające pojęcie na jej temat. Trzeba pamiętać, że źle dobrana folia może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, rodzajów folii stretch jest wiele, dlatego przed zakupem warto dokładnie się zastanowić, który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy. Na rynku dostępne są folie o różnej grubości, rozmiarach, kolorach oraz stopniu rozciągliwości. Każdy z tych elementów powinien być dokładnie przeanalizowany przed dokonaniem wyboru konkretnego produktu. Grubość folii wpływa na jej rozciągliwość, dlatego nie zawsze gruba folia będzie lepsza. Cienki stretch to z kolei produkt dużo wygodniejszy, który jest bardziej odporny na ewentualne zerwanie. Najczęściej spotykana grubość folii to 23 mic. 

Rozmiar stretcha to przede wszystkim jego szerokość oraz długość, które powinny być dopasowane do właściwości pakowanych towarów. Warto również zwrócić uwagę na wagę samej rolki. Jeśli bowiem będzie ona używana ręcznie, zdecydowanie lepiej wybrać lżejszy wariant. 

Kolor folii powinien zależeć od rodzaju i specyfiki towaru. Standardowo folia ma kolor przezroczysty, biały lub czarny. Jeśli jednak zachodzi potrzeba ukrycia towaru lub specjalnego wyróżnienia danej palety, warto zdecydować się na folię w bardziej charakterystycznym kolorze, np. zielonym lub niebieskim.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego rodzaju folii stretch powinien odbywać się w porozumieniu z profesjonalistami, którzy doskonale znają się na jej rodzajach i właściwościach. Jeśli chcesz mieć pewność, że zakupione opakowania spełnią twoje oczekiwania, skonsultuj się z doradcą, który bez wątpienia pomoże ci w doborze najlepszego rozwiązania dla swojej firmy!

zamów wycenę

Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą, by okazać fachową pomoc.

Odwiedź także nasz sklep internetowy

Na epakbox.pl znajdziesz wszystkie niezbędne artykuły do pakowania i wysyłki: folie, taśmy, koperty, wypełniacze, dyspensery i inne.
Koniecznie zapoznaj się z ofertą!

zamów wycenę

Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą, by okazać fachową pomoc.

zamów wycenę

Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą, by okazać fachową pomoc.

zamów wycenę

Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą, by okazać fachową pomoc.

zamów wycenę

Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą, by okazać fachową pomoc.

zamów kontakt

Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą, by okazać fachową pomoc i odpowiedzieć na Twoje pytania.

zamów wycenę

Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą, by okazać fachową pomoc.